Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

WYGRALIŚMY NIEPODLEGŁĄ!

uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 świętują niepodległość

Rok 2018 to przede wszystkim czas obchodów związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju organizowane są uroczystości i wydarzenia, mające na celu świętowanie naszej wolności. Jednym z wielu programów, które zachęcają do szerzenia patriotyzmu jest projekt edukacyjny GODNOŚĆ, WOLNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ. Głównym jego celem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym świętowaniu.

W czerwcu br, podobnie jak 2500 szkół z całej Polski, złożyliśmy wniosek o dotację w tym projekcie. Pod koniec sierpnia okazało się, że jako jedyna szkoła podstawowa w Brzegu i jedna z 257 szkół z całego kraju takie dofinansowanie otrzymaliśmy.

Jednym z punktów naszego świętowania była dwudniowa wycieczka do Krakowa śladami odzyskania niepodległości. Wybraliśmy się na nią (uczniowie klas 7c i 8d wraz z wychowawczyniami panią Adrianą Puzyniak i Barbarą Przybysz oraz panem Robertem Nowakowskim) w dniach 9-10 października. Odwiedziliśmy kryptę Józefa Piłsudskiego w katedrze na Wawelu, byliśmy w miejscu wymarszu I Kampanii Kadrowej, podziwialiśmy tablicę upamiętniającą historyczną zmianę warty austriackiej na polską w dniu 31 października 1918 roku. Zwiedziliśmy Muzeum Narodowe, gdzie podziwialiśmy jedną z największych w Polsce wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie weszliśmy na kopiec Piłsudskiego. Jest to największy z pięciu istniejących w Krakowie kopców, a sypano go w latach 30. ubiegłego wieku. Złożono w nim ziemię z wszystkich pól bitewnychI wojny światowej, na których walczyli Polacy, w tym ze szczytu Krzemieniuchy. Tam, przy pamiątkowym kamieniu, odśpiewaliśmy hymn naszej szkoły: „Racławickie pola żyzne,

pamiętają dawny bój.

Gdy o wolność i Ojczyznę

polski żołnierz walczył tu”.

To były wspaniałe dwa dni. Poszerzyliśmy naszą historyczną wiedzę, odwiedziliśmy miejsca, o których dotąd niewiele wiedzieliśmy, a przy tym doskonale się bawiliśmy.