Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości

W szkole czas odmierzany jest w specyficzny sposób. To kolejne dzwonki, dni, miesiące i lata napędzają machinę szkolnego świata. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia niepowszednie, dzięki którym możliwe jest dokonanie oglądu, zbudowanie refleksji nad pracą własną i szkoły. Do takich wydarzeń należy jubileusz, a ten świętowany przez nas 26 października br był wyjątkowy, obchodziliśmy bowiem 60 – lecie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki
w Brzegu.

Swoją obecnością we wspólnym świętowaniu zaszczycili nas: Starszy Wizytator – przedstawiciel Kuratorium Oświaty – pan Janusz Olechnowicz, Burmistrz Brzegu pan Jerzy Wrębiak, Starosta Powiatu Brzeskiego pan Maciej Stefański, Przewodnicząca Rady Miasta pani Barbara Mrowiec, przedstawiciele kultury, oświaty, sportu, mediów, poprzedni dyrektorzy naszej szkoły, emerytowani nauczyciele, absolwenci, dyrekcja, grono pedagogiczne a także uczniowie i ich rodzice.

Szóstka nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby  twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się  stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe.  

Historia placówki sięga lat 50 ubiegłego wieku. Szkoła Podstawowa nr 6 powstała jako szósta po II wojnie światowej placówka w Brzegu. Budowę budynku zaplanowano
w najnowszej części miasta. Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbyła się 1 września 1958 roku, a pierwszym dyrektorem szkoły został pan Józef Wnęk. Kadra pedagogiczna liczyła wówczas 16 osób. Dla porównania obecnie liczy 86 pracowników pedagogicznych. Patronem szkoły w latach 60. został wybrany Tadeusz Kościuszko. W 1970 roku funkcję dyrektora zaczął pełnić pan Alfred Kudłak. 4 lata później stanowisko to objęła pani Michalina Zieleń. To wówczas rozpoczęto rozbudowę placówki, która od tego czasu stała się największą brzeska szkołą. W 1984 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6 została pani Jadwiga Furman, która kontynuowała dzieło rozbudowy. W czasie trwania jej kadencji lata 90. to pasmo sukcesów sportowych szkoły, której nauczyciele jako prekursorzy rozpoczęli szkolenie dzieci i młodzieży w nieznanych wtedy w kraju dyscyplinach takich jak baseball i softball. W wyniku reformy oświaty w 1999 roku przy ul. Poprzecznej 1 obok Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 zarządzanej wówczas przez panią Irenę Kręcichwost utworzono Publiczne Gimnazjum nr 2, którego dyrektorem został pan Stanisław Kowalczyk. Sportowe tradycje szkoły pozwoliły połączyć po kilku latach istniejące obok siebie placówki. W roku szkolnym 2002/2003 został powołany Zespół Szkół nr 1
z Oddziałami Sportowymi, którego dyrektorem została pani Jadwiga Walasek. To za jej kadencji placówka nawiązała bliską współpracę z Opolskim Związkiem Piłki Nożnej, a w szkole utworzono jeden z 17 w kraju Gimnazjalnych Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży. W 2009 roku oddano do użytku kompleks boisk sportowych ,,Orlik 2012”.
W roku 2017 w związku z wprowadzoną kolejną reformą oświaty Zespół Szkół nr 1
z Oddziałami Sportowymi przekształcony został ponownie w Publiczną Szkołę Podstawową nr 6, która zachowała status szkoły sportowej.

W naszej szkole zawsze najważniejszy był i jest uczeń. Jego rozwój intelektualny
i bezpieczeństwo zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dbamy o to, by kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele o wysokich kwalifikacjach, aby uczniowie byli otoczeni właściwą opieką psychologiczną i medyczną, mieli możliwość skorzystania z pomocy doradcy zawodowego. Od zawsze mogliśmy się chwalić sukcesami i osiągnięciami naukowymi oraz sportowymi. Wychowankowie Szóstki niejednokrotnie napawali nas dumą
i poczuciem, że choć w maleńkiej części mamy w ich sukcesach swój udział. Wśród absolwentów naszej szkoły jest wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury, medycyny, sportowców, mających na swym koncie tytuły mistrzów świata i Europy, inżynierów, nauczycieli. Patrząc na tych nieprzeciętnych ludzi, czujemy się szczęściarzami, że dane nam było spotkać się w tych murach.

Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia. Ze szczególnym wzruszeniem myśleć dziś będziemy o tych nauczycielach i pracownikach szkoły, którzy odeszli. Pomimo że już nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad w naszych sercach, umysłach, ślad swojego istnienia. Byli to m.in. pan Alfred Kudłak: pani Helena Zachemba, pan Zbigniew Piątkowski, pani Joanna Wieczorek – Markowska, pani Iwona Antkowiak – Pietkiewicz.

Przez 60 lat, które minęły od powstania placówki nasza szkoła zmieniła się. Mamy sale komputerowe, nowoczesne boiska, tablice interaktywne. Ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury Szóstki. Staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły i nie bał się marzyć. Dajemy uczniom możliwość zaprezentowania talentów i zainteresowań, a także sprawdzenia się w różnorodnych olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych. Motywujemy uczniów do pracy, podejmowania wyzwań, ale również uczymy odpowiedzialności za efekty podejmowanych działań. Liczne sukcesy naszych uczniów dają nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, ale przede wszystkim satysfakcję i radość.

Uroczyste obchody rozpoczęliśmy mszą święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Następnie udaliśmy się do szkoły, by tam przenieść się w ramiona wspomnień. Nasi uczniowie wraz z opiekunkami panią Ireną Syrico, Magdaleną Koralewską, Małgorzatą Węgrzynowską, Honoratą Rodobolską oraz Marzeną Onisk przeprowadzili nas przez te 60 lat, przywołując wspomnienia, wywołując łzy wzruszenia. Na dużym ekranie przewijały się archiwalne zdjęcia, a nasz wspaniały chór śpiewał za Anną Jantar:

Staruszek świat nie wygląda na tyle lat.

Staruszek świat jeszcze w klapie by nosił kwiat”.

Czar wspomnień to też lata, gdy nasza szkoła prężnie działała na arenie międzynarodowej w takich dyscyplinach jak baseball czy softball. Uczennice klasy czwartej zaprezentowały swe umiejętności w układzie tanecznym z pałkami , a następnie przenieśliśmy się do tych lat dzięki utworowi mistrza Wodeckiego, bo przecież:

Lubię wracać tam, gdzie byłem już

pod ten balkon pełen pnących róż

na uliczki te

znajome tak…”

W atmosferze zadumy, nostalgii i wzruszenia dotarliśmy do 2018 roku, gdzie zdaliśmy sobie sprawę z tego, że

To już było i nie wróci więcej.

I choć tyle się zdarzyło

to do przodu wciąż wyrywa głupie serce.

Ale to już było i nie wróci więcej.

Choć w papierach lat przybyło

to naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami”.

Po uroczystej gali udaliśmy się do najstarszego budynku szkoły, w którym odsłonięta została pamiątkowa tablica oraz ksiądz Franciszek Marmol przekazał specjalnie dla nas namalowany obraz pt. „Bitwa pod Racławicami”. Burmistrz Brzegu wraz z panią dyrektor dokonali symbolicznego posadzenia drzewka, a chwilę później udaliśmy się na uroczysty bankiet, by kontynuować świętowanie.

To był wspaniały dzień, pełen wzruszeń i wspomnień. Te 60 lat minęło jak jeden dzień, a w każdym kolejnym roku niech nam towarzyszą słowa Anny Jantar:

To, co mam to radość najpiękniejszych lat.

To, co mam to młodość, której nie potrafię kryć”.

 

Adriana Puzyniak