Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 18  lutego 2021, w kościele pw. Świętego Mikołaja  uczestniczyliśmy we mszy świętej upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. 

W jej trakcie została poświęcona pamiątkowa tablica dedykowana sierżantowi Janowi Sabinowi ps. „Wiewiórka”. Był on żołnierzem oddziału NZW Kazimierza Krasowskiego „Głuszca”. Został aresztowany 31.12.1952 r. we wsi Chechłowo i skazany na karę śmierci, zamienioną potem na dożywotnie pozbawienie wolności, a następnie na 15 lat pozbawienia wolności. Został zwolniony z więzienia w 1967 roku. Karę odsiadywał m.in. w Brzegu, gdzie ostatecznie zamieszkał.

W tym roku obchodzimy już po raz dziesiąty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W całej Polsce 1 marca  będą organizowane liczne wydarzenia, upamiętniające bohaterów podziemia.

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy  w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Tej treści preambuła jest częścią ustawy, na mocy której dzień  1 marca stał się świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.