Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

„Miejcie nadzieję…” – uroczyste pożegnanie absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu

„Spotykamy się dziś na dziedzińcu pięknego Zamku Piastów Śląskich w chwili niezwykłej i uroczystej zarazem. Za moment w Wasze ręce powędrują świadectwa ukończenia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu”. Tymi słowami 26 czerwca punktualnie o godz. 9:30 pani dyrektor Anna Krokosz powitała uczniów klas ósmych oraz ich wychowawców.

Rok szkolny 2019/2020 był dla nas wszystkich wyjątkowy. Od marca byliśmy rozdzieleni, spotykaliśmy się jedynie podczas zdalnych lekcji. Musieliśmy się zmierzyć z problemami i lękami, które jeszcze kilka miesięcy wcześniej wydawały się  być nierealne. Dopiero w ubiegłym tygodniu odbył się egzamin ósmoklasisty, którego wyniki będą znane 31 lipca. Nie zabrzmiał symboliczny ostatni dzwonek. Nie mogliśmy świętować zakończenia szkoły w tradycyjnej formie.

Nasi absolwenci spędzili w Szóstce mnóstwo czasu, wiele razem przeżyli oraz wiele się nauczyli. Wynieśli z naszej szkoły nie tylko wiedzę merytoryczną, ale także mnóstwo doświadczeń i wspomnień pięknych chwil. I choć czas spędzony w szkole staje się właśnie epizodem w ich życiu, mamy nadzieję, że był to epizod owocujący w doświadczenie, które pomogli im zdobywać wychowawcy oraz nauczyciele. Była to sytuacja wyjątkowa, niosąca ze sobą wspomnienia, które być może przekażą kiedyś swoim dzieciom i wnukom. Opowiedzą im o czasach, gdy nauczyciele budzili ich i zapraszali na codzienne lekcje za pomocą Microsoft Teams lub Messengera. „Wierzę, że Wasi nauczyciele i wychowawcy zrobili wszystko, by wspierać Was w tych trudnych chwilach. Pamiętajcie o tym, co zaoferowali Wam podczas ośmiu lat spędzonych w szkole. Dziękuję im za to, że zawsze byli blisko Was. Dziękuję wychowawcom: paniom Anicie Goldzie, która z pełnym zaangażowaniem zastępowała w bieżącym roku szkolnym panią Monikę Kolanowską, Monice Okoń, Adrianie Puzyniak i Jadwidze Banasiuk. Przekażcie, proszę, w moim imieniu podziękowania również dla Waszych rodziców, którzy Was wspierali i motywowali do pracy nad sobą, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii” – dodała w swym przemówieniu pani dyrektor.

Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, pana Dariusza Byczkowskiego, który umożliwił naszym absolwentom pożegnać się w pięknej i magicznej scenerii brzeskiego zamku. Była to dla nas wszystkich chwila wyjątkowa i cieszymy się, że dane nam było spotkać się w miejscu tak ważnym dla każdego brzeżanina.

 

Drodzy Absolwenci!

Gratulujemy Wam ukończenia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu. Szczególne gratulacje kierujemy w stronę tych absolwentów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Wierzymy w Was i Waszą mądrość. Bądźcie gotowi na nowe wyzwania. Przed Wami przyszłość. Dziś chcielibyśmy Was pożegnać słowami polskiego poety Adama Asnyka:

Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną
Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.

Miejcie odwagę!... Nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.