Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Warsztaty kulinarne

27 stycznia 2020r. w klasie Ie odbyły się warsztaty kulinarne pt. "JEMY SŁODKO, ALE ZDROWO. Zamienniki białego cukru". Zostały przeprowadzone przez mamę jednej z uczennic, która zajmuje się doradztwem żywieniowym. Zajęcia obejmowały zarówno część teoretyczną jak i praktyczną.

W trakcie zajęć dzieci nie tylko usłyszały o licznych odpowiednikach białego cukru, ale mogły je również zobaczyć, powąchać i skosztować. Dowiedziały się, że nie warto ulegać modzie czy reklamom, bo nawet - wydawałoby się - zdrowe zamienniki cukru, spożywane w dużej ilości mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie.

Uzyskały informację na temat czytania etykiet produktów spożywczych, a przede wszystkim - w którym miejscu sprawdzić ilość cukru w ich ulubionych słodyczach i napojach. Zrobiliśmy również wizualizację zawartości cukrów na podstawie etykiet, które przynieśli ze sobą uczniowie. Dzieci były zszokowane (własnoręcznie odmierzając kolejne łyżeczki cukru wg danych z tabeli wartości odżywczych) jaka ilość słodzidła znajduje się w poszczególnych łakociach (a także sokach i wodach smakowych) które są dostępne na półkach sklepowych. Dowiedziały się, że podana w tabeli zawartość cukrów odnosi się zarówno do związków, które naturalnie występują w składnikach danego produktu, jak i tych, które są do nich dodawane przez producentów - czyli "cukrów dodanych".

W ostatnim etapie zajęć dzieci mogły zrobić swoje autorskie słodycze z produktów, które przyniosła Pani Kalina. Wykazały się tutaj niezwykłą kreatywnością w doborze składników do swoich "mieszanek", a zabawa sensoryczna w postaci własnoręcznego ulepienia "kulek mocy" sprawiła im wiele radości.

Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom jak dużo cukru trafia do ich przewodu pokarmowego zarówno w postaci węglowodanów prostych jak i złożonych.. Jak cukier działa na ich organizm. Jakie produkty naturalnie zawierają cukry i dlaczego nie powinniśmy się ich obawiać w swojej codziennej diecie. Jak czytać etykiety, dlaczego jest to tak ważne i czy tylko słodycze zawierają w sobie "cukry dodane".    

Dzieci dowiedziały się, że cukier może mieć różne nazwy i występować w produktach, które z pozoru mogą nie wydawać się słodkie. Co to jest glukoza i fruktoza oraz jaki wpływ na zdrowie ma syrop glukozowo-fruktozowy, który tak często widnieje na etykietach produktów spożywczych. Jak powstaje melasa i karmel. Dlaczego cukier brązowy nie jest dobrą alternatywa dla białego. Jak wygląda sprawa kaloryczności w przypadku takiego alkoholu cukrowego jak erytrytol i dlaczego ksylitol jest zdrowy dla zębów.

Dzieci dowiedziały się również, iż nie muszą całkowicie rezygnować ze słodyczy, aby zdrowo się odżywiać. Wystarczy wybierać je mądrze, a najlepiej zrobić w domu - z wartościowych produktów, które oprócz słodyczy dostarczą organizmowi cennych składników mineralnych, witamin czy błonnika pokarmowego. Uczniowie mieli okazję spróbować zdrowych słodkości przygotowanych przez Panią Kalinę.

Największym zainteresowaniem cieszyły się batony musli, które w składzie zawierały pełnoziarniste płatki zbożowe, ziarna, suszone owoce, orzechy i miód.