Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Egzotyczna wyprawa do podwodnego świata Afryki

15 października uczniowie klasy VI b i VI d, podczas zajęć edukacyjnych we wrocławskim Afrykarium, odbyli podróż w głąb Czarnego Kontynentu.

Afrykarium to wyjątkowe miejsce prezentujące różne ekosystemy wodne i lądowe Afryki. W kompleksie liczącym 19 basenów i akwariów mieszka ponad 250 gatunków zwierząt, w większości zagrożonych wyginięciem.  Obiekt uzyskał tytuł „4. cudu świata” wśród ogrodów zoologicznych (po trzech ogrodach amerykańskich).

Celem zajęć edukacyjnych, prowadzonych na terenie obiektu, jest przybliżenie młodym ludziom życia egzotycznych zwierząt, ich środowiska, zagrożeń i sposobów ochrony.

Podróż zaczęliśmy w północno- wschodniej części Afryki. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Rafa Morza Czerwonego z wieloma gatunkami pięknych, kolorowych ryb i sztucznych koralowców. Dowiedzieliśmy się skąd się wzięła nazwa tego morza.  Czerwone zabarwienie powodują zakwity brunatnych sinic. Następnie udaliśmy się na południe - do Kanału Mozambickiego, który oddziela wybrzeże Afryki od wyspy Madagaskar. W głębinach wód obserwowaliśmy rekiny młoty i lamparcie, płaszczki i żółwie zielone z perspektywy 18-metrowego przeźroczystego tunelu umieszczonego wewnątrz zbiornika. W kolejnej krainie – Afryce Wschodniej podziwialiśmy życie w jeziorach Tanganika i Malawi, położonych w gigantycznej rozpadlinie, powstałej w wyniku ruchu płyt skorupy ziemskiej. Tanganika jest najdłuższym jeziorem na świecie (670 km) i najgłębszym w Afryce (głębokość dochodzi do 1,5 km).  Zbiorniki te obfitują w wiele gatunków pielęgnic w różnych kolorach i kształtach. W krainie tej widzieliśmy też hipopotamy nilowe, egzotyczne kaczki i ibisy, a także mrówniki, golce i należące do najmniejszych na świecie - antylopy dikdiki. Następnie odwiedziliśmy Wybrzeże Szkieletów w Namibii w południowo- zachodniej części kontynentu, gdzie oglądaliśmy kotiki afrykańskie (często mylone z fokami), pingwiny przylądkowe, meduzy, mureny oraz skrzydlice. W krainie tej byliśmy najdłużej, biorąc udział w pokazie karmienia i treningu medycznym sympatycznych młodych kotików.  Kotiki w odróżnieniu od fok do pływania używają przednich płetw, lepiej też poruszają się na lądzie. Naszą podróż po Afryce zakończyliśmy w Dżungli nad rzeką Kongo – obserwując krokodyle oraz manaty -wielkie roślinożerne ssaki należące do rzędu syren.

Po lekcji w Afrykarium odwiedziliśmy jeszcze inne ciekawe miejsca z egzotyczną fauną: terrarium i motylarnię, a także obserwowaliśmy rodzimą faunę i florę rzeki Odry w Odrarium,

Zajęcia w zoo były dla nas ciekawym przeżyciem i poszerzyły naszą wiedzę przyrodniczą.