Dzień Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6

Z NAS CZŁOWIEKA''

uroczyste obchody Dnia Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6

im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

23 marca w Publicznej Szkole Podstawowej numer 6 w Brzegu odbyły się  obchody na cześć patrona – Tadeusza Kościuszki. W tym roku przypada pięćdziesiąta rocznica jego opieki nad naszą szkołą, dlatego jest to czas  szczególny. Patron to ktoś ważny i ceniony, a nadając szkole jego imię, zapewniamy jej swego rodzaju ochronę i bezpieczeństwo.

Punktualnie o godzinie 11 spotkaliśmy się w dużej sali gimnastycznej, by uczcić i powspominać postać tego wielkiego Polaka. Razem z nami świętowali: Burmistrz Brzegu pan Jerzy Wrębiak, przewodnicząca Rady Miasta pani Barbara Mrowiec, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 10 pani Iwona Makarewicz, dyrektor Publicznego Przedszkola Integracyjnego nr 7 pani Elżbieta Michalska, przewodnicząca Rady Rodziców pani Magdalena Rybacka, dyrektor naszej szkoły pani Anna Krokosz, wicedyrektorzy pani Dorota Wyrzykowska, Ewa Stefanowicz oraz pan Dariusz Ilów. Zaproszeni goście zapewnili nas, że wybór Tadeusza Kościuszki przed wieloma laty był idealny dla naszej szkoły, a burmistrz dodał, iż ma ona dla niego szczególne znaczenie, ponieważ spędził tu pierwsze lata swojej edukacji.

Następnie przyszedł czas na montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów i ich nauczycieli.  Chcieliśmy pokazać, że patron szkoły to osoba ważna dla dziecka w każdym wieku, dlatego w przedstawieniu wzięli udział uczniowie od pierwszej klasy szkoły podstawowej do trzeciej gimnazjum. I tak spędziliśmy cudowny czas w rytmie krakowiaka i poloneza, wysłuchaliśmy historii z życia Kościuszki, zobaczyliśmy jak nasz patron składa przysięgę narodowi (w tej roli wspaniale zaprezentował się Michał Musiał):

Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę.

wysłuchaliśmy przepięknyh pieśni w wykonaniu Gabrieli Kolaszyńskiej, Oliwii Nowickiej oraz Julii Kowalczyk. Nasi rówieśnicy oraz ich opiekunowie sprawili, że na chwilę zatrzymaliśmy się u boku Tadeusza Kościuszki.

Nasza szkoła już od kilku tygodni przygotowywała się do tych uroczystych obchodów. Podjęliśmy mnóstwo inicjatyw, przeprowadzone zostały konkursy. Nikodem Jacheć, uczeń klasy 7D, przygotował prezentację multimedialną, na którą zostali zaproszeni uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Każda klasa została poproszona o przygotowanie gazetki ściennej o życiu patrona. W tej konkurencji wygrała klasa 6C. Pisaliśmy dyktanda o Kościuszce, malowaliśmy jego portrety, pisaliśmy wiersze i opowiadania. Po wszystkim najlepsi uczniowie zostali nagrodzeni, ponieważ hojnie obdarował nas pan Jacek Stępień, właściciel sklepu z zabawkami i artykułami szkolnymi „Wyspa Szkrabów” za co bardzo dziękujemy!

To był niesamowity czas. Czas, w którym przybliżono nam postać Wielkiego Polaka. Niech jego działania i zasługi na zawsze nam towarzyszą, a słowa „Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi” niech staną się naszym drogowskazem!

Warsztaty dziennikarskie: Julia Pilarczyk

opiekun: Adriana Puzyniak