CZY ZNASZ TEN KRAJ ?

11 kwietnia 2018 roku w PSP nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu odbył się skierowany do  uczniów klas trzecich szkoły podstawowej Międzyszkolny Konkurs Historyczno – Patriotyczny „ Czy znasz ten kraj ?”. Został on objęty patronatem przez Burmistrza Brzegu - pana Jerzego Wrębiaka oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.  Gościem specjalnym imprezy była dr Magdalena Przysiężna – Pizarska – zastępca dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, która brała udział w pracach komisji konkursowej i pełniła rolę konsultanta podczas organizacji zmagań trzecioklasistów. Inicjatorką i organizatorką przedsięwzięcia  była pani Mariola Mesjasz - Walas.  Nad całością działań metodycznych i organizacyjnych czuwała wicedyrektor pani Ewa Stefanowicz.

Zmagania konkursowe przebiegały w trzech etapach, pierwszy stanowiły eliminacje klasowe, drugi - eliminacje szkolne, a wyłonieni w nim najlepsi mali historycy skonfrontowali swoją wiedzę na etapie miejskim, rozwiązując test o tematyce z zakresu historii małej i dużej Ojczyzny. Pytania obejmowały treści zawarte w podstawie programowej oraz książce autorstwa Aleksandry Plec i Marzeny Skoczylas „Czy znasz ten kraj?”  Wszystkich uczestników konkursu przywitała serdecznie wicedyrektor PSP nr 6 – pani Ewa Stefanowicz. Następnie głos zabrała pani dr Magdalena Przysiężna – Pizarska, która podziękowała uczniom za ich zainteresowanie historią i zauważyła, że wszyscy obecni mogą czuć się zwycięzcami, bo dzięki ponadprzeciętnej wiedzy biorą udział w eliminacjach międzyszkolnych. Po miłym przywitaniu nastąpiło rozdanie testów z pytaniami konkursowymi. Na ich rowiązanie uczniowie mieli 60 minut. Wszyscy uczestnicy  z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, okazało się bowiem, że różnice między najlepszymi zawodnikami były minimalne.

Zwycięzcą I edycji Międzyszkolnego Konkursu Historyczno – Patriotycznego dla uczniów klas trzecich szkoły podstawowej „Czy znasz ten kraj ?” została Laura Tworowska  z PSP nr 8, II miejsce zajęła Martyna Chomaniec z  PSP nr 5, III miejsce przypadło Klarze Małek z PSP nr 3, a wyróżnienie otrzymał Wiktor Zapotoczny z PSP nr 5. Panie Ewa Stefanowicz i Magdalena Przysiężna – Pizarska wręczyły zdobywcom trzech pierwszych miejsc dyplomy i nagrody rzeczowe; wszyscy  uczestnicy otrzymali zaś pamiątkowe dyplomy oraz ufundowane przez  Burmistrza Brzegu gry edukacyjne.