Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Konkurs Wiedzy o Języku Polskim

... Polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją 

Czesław Miłosz

 

Dla niej polszczyzna jest pasją

W bieżącym roku szkolnym Zofia Stępień , uczennica klasy VII C Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6im.T.Kościuszki  w Brzegu, przystąpiła do Konkursu Wiedzy o Języku Polskim, organizowanego przez Opolskiego Kuratora Oświaty oraz Studenckie Koło Naukowe Onomastów, działające przy Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Głównym celem polonistycznych zmagań jest popularyzowanie poprawności językowej wśród młodzieży szkolnej oraz promowanie pięknej polszczyzny. Adresatem konkursu są uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, uczniowie gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się dwie uczennice z naszej szkoły. Etap wojewódzki składał się z dwóch części. Pierwszą był test językowy  oraz dyktando. Zosia podobnie jak w ubiegłym roku wykorzystała wiedzę o języku polskim i na trzecim miejscu awansowała do finału wojewódzkiego.

Na ostatnim etapie uczestnicy mieli zaprezentować przemówienie na jeden z pięciu zaproponowanych tematów. Zosia wybrała temat podejmujący bardzo aktualną tematykę Selfie, status i lajki. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że Facebook to sposób kreowania wizerunku?

Wybór tematu i jego prezentacja okazały się na tyle trafne, że uczennica awansowała na II miejsce w województwie. Zosia po raz drugi startowała w Konkursie Wiedzy o Języku Polskim. W ubiegłym roku zajęła I miejsce. Gratulujemy tak spektakularnych sukcesów z języka polskiego, bowiem uczennica jest również finalistką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Współtwórczynią  wymienionych osiągnięć uczennicy na szczeblu wojewódzkim jest jej nauczycielka języka polskiego – pani Małgorzata Węgrzynowska, która nie kryje satysfakcji, podkreślając zaangażowanie i niezwykły talent językowy swojej podopiecznej. Przygoda z językiem polskim nie kończy się na lekcjach, o czym przekonuje przykład Zosi.