UROCZYSTOŚĆ PRIMUS INTER PARES

13 czerwca na wielkiej scenie w  Brzeskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Primus i Primus Inter Pares dla najlepszych uczniów brzeskich szkół podstawowych, którzy w roku szkolnym 2021/2022 zdobywali laury w konkursach przedmiotowych, artystycznych oraz sportowych na szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Przewodniczył jej Burmistrz Brzegu - pan Jerzy Wrębiak, któremu towarzyszyli: zastępca Burmistrza -  pan Tomasz Filipkowski, Kierownik Biura Oświaty - pani Elżbieta Ochmańska – Jurkowska, dyrektorzy brzeskich szkół oraz miejscy radni i członkowie komisji oświaty. Wśród nagrodzonych jak zwykle nie zabrakło uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu. Statuetki Primus w tym roku otrzymali: Dominik Świtoń z klasy 8d, finalista Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego oraz Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego, do których uczeń przygotowywał się pod opieką merytoryczną pań Barbary Przybysz oraz Doroty Wyrzykowskiej. Tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego uzyskali również Ziemowit Krzykowski z klasy 7d, podopieczny pani Małgorzaty Węgrzynowskiej, oraz Mateusz Ziemba z klasy 8d, podopieczny pani Doroty Wyrzykowskiej. Wśród najmłodszych uczniów po nagrodę sięgnęli Maksymilian Kiełbowicz z klasy 3b   oraz  Wojciech Dziwak z klasy 3c, laureaci II oraz III miejsca w   Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym uczniów klas trzecich, którzy do konkursowych zmagań przygotowywali się pod opieką pań Beaty Wiland oraz Aleksandry Kamińskiej – Niziołek. III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie  Historyczno-Patriotycznym „Czy znasz ten kraj? ”zajęła Urszula Branicka z klasy 3a, podopieczna pani Elżbiety Lemieszewskiej, także 3 miejsce zdobyli Wiktor Pięch z klasy 3b , laureat  Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego „Easy English”, podopieczny pań Marty Bartoszewskiej oraz Moniki Adamus, oraz Anna Rzeszut z klasy 3a, laureatka Międzyszkolnego Konkursu „EKO Omnibus”, która pracowała pod opieką pani Elżbiety Lemieszewskiej. Wśród nagrodzonych za osiągnięcia artystyczne równych sobie nie miała w tym roku Amelia Grabowska z klasy 8d, która triumfowała w  Wojewódzkim Konkursie Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria” im. ks. Stefaniaka, I Mityngu Poetyckim im. Janusza Wójcika oraz Konkursie Recytatorskim „Interpretacje Dziecięce”.  I miejsce Wojewódzkim Konkursie Poezji Patriotycznej i Religijnej Fides et Patria” im. ks. Stefaniaka w młodszej kategorii wiekowej zdobyła także Wiktoria Gajak z klasy 4c. Obie uczennice to podopieczne pani Doroty Wyrzykowskiej. Rok szkolny 2021/2022 obfitował również w sukcesy sportowe. W grupie nagrodzonych znalazły się dziewczęta z klasy 4a: Lena Chmiecik, Lena Galant, Emilia Horęza, Wiktoria Madejska, Emilia Pikulska oraz Julia Wróbel, które zajęły I miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci w mini piłce nożnej dziewcząt, XXII Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” oraz drużynowych biegach przełajowych. Trenerem złotych medalistek był pan Dariusz Żak. Również za I miejsce w  Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej  w halowej piłce nożnej uhonorowane zostały dziewczęta: Klaudia Waryga, Pola Borla, Aleksandra Pietras, Emily Jarosz, Agata Zawada i Oliwia Pytel oraz ich trener – pan Robert Nowakowski. II miejsce w finale wojewódzkim halowej Piłki Nożnej oraz III miejsce w Igrzyskach Dzieci w Mini Piłce Nożnej zdobyli podopieczni pana Zbigniewa Marca: Krystian Kozłowski, Mateusz Horęza, Szymon Wysocki oraz Dawid Chojnacki. Ten sam trener wraz z drużyną chłopców z klasy 4a w składzie: Jan Hawrylów, Olaf Korwel, Nataniel Czuba, Kacper Działak,  Oliwier Kędzia oraz Oliwier Wierzba to zdobywcy  II miejsca w finale wojewódzkim halowej Piłki Nożnej. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: uczennice klas 3.: Wiktoria Piotrowiak, Hanna Mrozek, Milena Kamińska, Hanna Lotko, Michalina Mordal oraz Tatiana Żak – zdobywczynie I miejsca w województwie w XX Turnieju Piłki Nożnej” Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kat. U – 10 oraz  w kat. u -12: Zuzanna Bajsarowicz, Natalia Chrzanowska, Aleksandra Galicka, Joanna Lis, Zuzanna Oleksiak, Hanna Świechowska i Lena Bejgier. Opiekunem obu drużyn był pan Robert Nowakowski. Lena i Hania to także złote medalistki Igrzyska Dzieci w mini piłce nożnej dziewcząt, do których przygotowywały się pod czujnym okiem trenera – pana Dariusza Żaka. W skład złotej drużyny weszły także Karolina Kuziemska, Nina Gutwińska, Lena Borowiec oraz Maja Mania. Składamy wyrazy uznania wszystkim nagrodzonym uczniom oraz ich mistrzom – nauczycielom!