Dzień kreatywności

Dnia 1 czerwca we wszystkich brzeskich szkołach oraz przedszkolach odbył się DZIEŃ KREATYWNOŚCI. Został on zaplanowany przez urząd, a głównym koordynatorem tego wydarzenia jest ósemka. Każda placówka tego dnia przeprowadził zajęcia, w trakcie których dzieci mogły wykazać się kreatywnością. Klasa 5c działała w sferze plastycznej "Pomaluj mój świat" - lepili z gliny.

Ludzie lepili z gliny od tysięcy lat. Z początku wypalali naczynia w ogniskach, ale ponieważ temperatura ognia nie była dostatecznie wysoka, najstarsze wyroby garncarskie były bardzo kruche i zachowały się do dziś tylko w kawałkach. Wiele naczyń i innych wyrobów ceramicznych znaleziono w grobach i grobowcach. Dziś można je oglądać w muzeach. Ludzie posługiwali się wówczas bardzo prostymi technikami, modelowali swoje dzieła rękoma, nadając im kształty dekoracyjne i użytkowe. Następnie, kiedy świat wszedł w epokę koła, wynaleziono koło garncarskie, które ułatwiło proces modelowania w glinie.

Klasa dziś bawiła się tak jak to robili starożytni, modelując rękoma. Powstało wiele dzieł sztuki.