Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu

Tradycją lat poprzednich z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu odbył się uroczysty apel. Na obchody zostali zaproszeni: dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie.

Akademia została przygotowana przez p. Annę Mielnik, Wiolettę Łukiewicz, Honoratę Rodobolską, Martę Bartoszewską i Pawła Mruklika oraz uczniów klasy IV- VIII, w tym m.in. klasy 8c. smile Jej celem było budzenie wrażliwości na święta narodowe, pielęgnowanie postaw patriotycznych oraz emocjonalne przywiązanie uczniów do Ojczyzny.

Młodzi aktorzy przybliżyli nam historię tego dnia. Dowiedzieliśmy się, że rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja polscy patrioci obchodzili uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Po II  wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja, tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku. Dzieło Konstytucji 3 Maja nie zginęło. Przeszła ona do historii jako druga na świecie, a pierwsza w Europie demokratyczna ustawa zasadnicza XVIII wieku.

Aktorzy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami, a pan wicedyrektor Dariusz Ilów podziękował uczniom i nauczycielom za wspaniały występ.