Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodziliśmy 22 listopada.
Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W roku 1989 Zgromadzenie Ogólne ONZuchwalilo Konwencje o Prawach Dziecka, czyli zbiór postulatów dotyczących zapewnienia dzieciom właściwych warunków życia i rozwoju. W Konwencji zostały spisane wszystkie prawa dziecka.  Polska była inicjatorem powstania takiego dokumentu i przedłożyła Komisji Praw Dziecka ONZ pierwszy projekt Konwencji. Żeby uhonorować i przypomnieć tę szczególną rolę naszego państwa, Sejm RP ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Tego samego dnia na całym świecie świętuje się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Dzień ten przypomina wszystkim o konieczności respektowania praw wszystkich dzieci na świecie. Niestety w wielu krajach prawa dzieci są łamane. Nie wszystkie też żyją w pokoju. Nie wszędzie są bezpieczne i mogą korzystać z opieki służby zdrowia. Czasem nie maja dostępu do szkó, do ochrony przed wyzyskiem, do wolnego czasu i zabawy, czy do wyrażania własnych poglądów.

Jednoczyliśmy się w imieniu tych, których prawa są łamane.