Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

ODKRYWAJĄC TAJEMNICE BRZESKIEGO RATUSZA

Czy możliwe jest zapoznanie uczniów z dziedzictwem kulturowym oraz nauka historii w atrakcyjnej formie? Uczniowie klasy 4c Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki wiedzą doskonale, że tak. 15 października 2021 r. przyjęli oni zaproszenie do brzeskiego ratusza, by uczestniczyć w niezwykle interesującej lekcji historii, poświęconej odkrywaniu tajemnic tej jednej z najstarszych brzeskich budowli. Przewodnikiem grupy był pan Marek Pyzowski, który zadbał o to, by w atrakcyjny sposób zaprezentować dzieciom historię tego wyjątkowego zabytku.

Zwiedzanie rozpoczęła  prezentacja rekonstrukcji widoku zabudowy ratusza i jego otoczenia z czasów średniowiecza, z których do naszych czasów zachowała się jedna wieża. Gotycki ratusz z ceglaną czerwoną elewacją zupełnie nie przypominał późniejszej renesansowej budowli, która powstała po niszczącym pożarze. Nowa siedziba władz miejskich otrzymała formę miejskiego pałacu. Po zapoznaniu się z zewnętrzną bryłą budynku uczniowie udali się na krużganki, gdzie mogli podziwiać także ozdobne portale. Następnie udali się do Małej i Wielkiej Sali Stropowej, której niepowtarzalną ozdobę stanowi XVII- wieczny drewniany strop. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Sali Lustrzanej, skąd uczniowie przeszli do XIV – wiecznej wieży zegarowej. To właśnie w niej w średniowieczu zbierała się Rada Miejska. Wyjątkową atrakcją tego miejsca jest hologramowa prezentacja, ukazująca, jak w tej epoce wyglądały ratusz i Sukiennice. Oraz ich otoczenie.  Dodatkowo uczniowie mogli obejrzeć przedmioty, jakie wydobyto podczas prac remontowych z „Kapsuły czasu”, np. XVII – wieczną złotą monetę. Kolejnym zwiedzanym pomieszczeniem była Sala Rajców, której wielką ozdobę stanowią malowane szafy z lat 1746-1747. Dekoracyjne malowidła doprecyzowywały, jakie dokumenty przechowywano w danej szafie, nad którymi umieszczono przepięknie wykonane kartusze z opisami zawartości. Uwagę uczniów przykuła także wielka rzeźba pruskiego orła. Zwieńczeniem niezwykłej lekcji historii było zwiedzanie ratuszowego dziedzińca oraz XV- wiecznej kamienicy. Tu uczniowie poznali historię brzeskich „ślepych okien”. 

Pragniemy serdecznie podziękować panu Markowi Pyzowskiemu za tę niezwykła lekcję, która pozwoliła nam poznać historię obiektu, kryjącego w sobie jeszcze, jak się okazało, wiele tajemnic. Wspaniale było przenieść się wehikułem czasu do minionych epok, by zrozumieć, że dziś my sami również staliśmy się częścią historii tego wyjątkowego  miejsca, jakim jest brzeski ratusz.

Dorota Wyrzykowska, Kornelia Kulinicz