Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Magiczny Toruń

28 września uczniowie klas 5A i 7B wraz z opiekunami wyjechali na trzydniową wycieczkę do Torunia.

Pierwszą atrakcją wycieczki był Dom Legend Toruńskich, w którym uczniowie przenieśli się w czasie do średniowiecznego miasta Krzyżaków. Uczestnicy wycieczki

wcielili się w role króla, giermka i przekupki, brali udział we flisaczym turnieju na tratwach oraz byli świadkami zamykania czarownic w żelaznej klatce. Na koniec każdy mógł sprawdzić czystość swego serca pod Krzywą Wieżą – okazało się, że każdy ma swoje za uszami!  

Następnie przechadzaliśmy się uliczkami średniowiecznego miasta, poznając jego tajemnice. Była również okazja do “złapania” odrobiny szczęścia – wystarczyło tylko dotknąć żab czy wsiąść na osiołka i...szczęście gwarantowane. Każdy z nas korzystał z tego dobrodziejstwa ile tylko się dało! Po spacerze odpoczęliśmy nad Wisłą, a następnie czekała na nas kolejna atrakcja - Muzeum Żywego Piernika, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego i  uczonej Wiedźmy Korzennej - poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.  Zabawa była przednia! Ale to nie koniec atrakcji pierwszego dnia. Otóż po kolacji wybraliśmy się na wieczorny spacer, by wziąć udział w pokazie fontann multimedialnych. Było magicznie.

Drugiego dnia po śniadaniu ruszyliśmy do planetarium, gdzie na sztucznym niebie zobaczyliśmy układ wszystkich 6500 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na prawdziwym niebie. Byliśmy również w Bazie MARS, czyli interaktywnej przestrzeni zaaranżowanej w formie bazy kosmicznej, gdzie mogliśmy niczym członkowie załogi wykonać określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Naszą misją było nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu "Czerwonej Planety" czy właściwe gospodarowanie energią. Odwiedziliśmy też Salę Geodium, czyli wystawę interaktywną, która poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.
Tego samego dnia odwiedziliśmy Muzeum Tonego Halika - słynnego podróżnika. Mieliśmy okazję poznać jego życiorys i najważniejsze osiągnięcia. Podobnie w  domu Mikołaja Kopernika ,gdzie architektura XV-wiecznego gotyckiego domu i zabytki z epoki pozwoliły zobaczyć realia życia codziennego mieszczan we wnętrzach późnośredniowiecznego domostwa. W drodze do hotelu zahaczyliśmy o ruiny zamku krzyżackiego, które są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Stamtąd udaliśmy się do najsłynniejszej toruńskiej lodziarni Lenkiewicz, gdzie delektowaliśmy się wyśmienitym smakiem lodów.

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tam przez 3 godziny mogliśmy doświadczać, bawić się, poznać tajniki ludzkiego ciała oraz różne technologie. 

To były niezapomniane trzy dni. Pełne wrażeń, atrakcji, doświadczeń. Dziękujemy panu Łukaszowi za zorganizowanie, zaplanowanie całego wyjazdu. Toruń jeszcze długo pozostanie w naszej pamięci.