Ocalić od zapomnienia - poezja w darze dla szkoły

Dzięki inicjatywie pani Heleny Wójcik nasza szkoła otrzymała w darze niezwykły tomik poezji pt. „Wiersze wybrane” autorstwa  pana Janusza Ireneusza Wójcika.

Ten znany brzeżanin urodził się 2 czerwca 1961 roku we Wrocławiu, zmarł po ciężkiej chorobie 28 sierpnia 2020 roku.

Przez wiele lat pełnił funkcję doświadczonego samorządowca, zarówno w strukturach lokalnych, jak i na szczeblu wojewódzkim. Był dyrektorem Brzeskiego Centrum Kultury, dyrektorem Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz doradcą marszałka województwa. W 2018 roku został Przewodniczącym Rady Miejskiej Brzegu kadencji 2018-2023.

Co bardzo ważne, był  nie tylko zaangażowanym samorządowcem, ale także animatorem kultury i przede wszystkim poetą. Przez 30 lat organizował Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, a przez 16 lat - Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej im. ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka pod hasłem „Fides et Patria”, czyli „Wiara i Ojczyzna”. Pan Janusz Wójcik to autor wielu zbiorów poetyckich, m.in. „Brzeg czasu”, „Opisanie świata” czy „A fény kertésze” (Ogrodnik światła).

Oto fragment jednego z wielu wierszy autora:

Magiczne miasto”/aut. Janusz Ireneusz Wójcik

Kiedy powracam

z dalekich podróży

za rogatkami miasta

świat maleje

do wymiarów

skorupy orzecha

a moi bliscy

aniołowie serdeczni

czekają przy furtce

w znajomym ogrodzie

pokora powrotów

do miejsc ukochanych

jest miarą zwycięstwa

nad próżnym ego

Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Oćwiei- Grądziel, dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I

w Brzegu, za przekazanie naszej szkole egzemplarza tomiku wierszy pana Janusza Ireneusza Wójcika.

Biblioteka szkolna zaprasza miłośników poezji, zwłaszcza tych starszych, do poznania twórczości tego wybitnego brzeżanina.