KOLEJNE SUKCESY UCZNIÓW SZÓSTKI

Wielkim sukcesem uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu  zakończyły się tegoroczne zmagania w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Języku Polskim, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Opolu, Katedrę Języka Polskiego Uniwersytetu Opolskiego oraz Koło Naukowe Onomastów UO.  W etapie pisemnym konkursu, który odbył się 25 marca br. w Auli Błękitnej UO, naszą szkołę reprezentowali Magdalena Koziołek z klasy 8c oraz Mateusz Ziemba z klasy 7d. Uczestnicy zmagań najpierw musieli napisać dyktando, najeżone  językowymi pułapkami, a następnie zmierzyli się z zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę z zakresu poprawności językowej.

Do etapu oratorskiego, który odbył się 12 kwietnia br., kwalifikowało się z całego województwa trzech uczniów szkół podstawowych oraz czterech przedstawicieli szkół ponadpodstawowych. W tym nielicznym gronie znalazło się oboje naszych wychowanków. Tegoroczna część oratorska etapu wojewódzkiego ze względu na pandemię  przeprowadzona została zdalnie poprzez platformę Microsoft Teams. Tradycyjnie uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał  opolski kurator oświaty – pan  Michał Siek, po czym uczniowie, ich opiekunowie oraz członkowie jury wysłuchali wykładu na temat deminutywów w języku polskim wygłoszonego przez dr hab. Annę Tabisz. Następnie odbyły się przesłuchania uczniów, którzy mieli wygłosić przemówienie na jeden z pięciu  wybranych przez siebie tematów. Magdalena Koziołek w swym wystąpieniu odniosła się do słów Siergieja Sadowa,: „W życiu można osiągnąć różne rzeczy, dojść do sławy, bogactwa, mieć wszelkie powodzenia, ale najtrudniej być po prostu człowiekiem”. Co dla ciebie znaczy „być po prostu człowiekiem”, Mateusz Ziemba natomiast wygłosił przemówienie, w którym   udowadniał, że zgadza się ze słowami polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. W skład komisji oceniającej zawodników w poszczególnych częściach konkursowych zmagań weszli: Joanna Wnuk, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu, Halina Nowacka, st. wizytator Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Opolu, kierownik Katedry Języka Polskiego UO dr hab. Anna Tabisz, prof. UO, dr hab. Danuta Lech-Kirstein, prof. UO, dr Krzysztof Lisiecki oraz przewodnicząca Koła Naukowego Onomastów UO Patrycja Biniek.

W części oratorskiej najwyżej oceniony został występ Mateusza Ziemby, który po zsumowaniu wyników z części testowej i oratorskiej zajął ostatecznie drugie miejsce, Magdalena Koziołek uplasowała się na trzeciej pozycji. Radości z sukcesu swoich podopiecznych nie kryją przygotowujące ich do konkursu nauczycielki języka polskiego: pani Dorota Wyrzykowska, - opiekunka Mateusza Ziemby oraz pani Adriana Puzyniak, dla której podopiecznej – Magdaleny Koziołek to kolejny w tym roku tytuł. Uczennica jest już finalistką Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego.  Nasi podopieczni i ich nauczyciele włożyli mnóstwo pracy w przygotowania do udziału w tegorocznych zmaganiach, wykazując się determinacją, która pozwoliła przezwyciężyć ograniczenia wynikające z pandemii.

Uczniowie Szóstki po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, prezentując się doskonale i udowadniając, że młodzieży naszej szkoły bliska jest postawa dbałości o piękno i poprawność języka polskiego. Gratulujemy Mateuszowi i Magdalenie – finalistom Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Języku Polskim.

Dorota Wyrzykowska