"Twoje prawa-ważna sprawa"

„Twoje prawa – ważna sprawa”

Dnia 19 listopada 2019 roku w przeddzień 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka w bibliotece szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im Tadeusza Kościuszki w Brzegu odbyły się zajęcia otwarte „ Konwencja Praw Dziecka – twoje prawa ważna sprawa”. Zajęcia realizowane były przez zespół nauczycieli w składzie: Maria Anna Sztukowska, Aleksandra Korczyńska-Mączka.

W ramach zajęć uczniowie mogli się dowiedzieć o okolicznościach uchwalenia konwencji praw dziecka, zapoznania z wybranymi artykułami Konwencji. Uczniowie klas szóstych Oliwia Stelmach, Katarzyna Rączka z klasy VI c wystąpiły w togach adwokackich prezentując wybrane fragmenty artykułów prawnych. Wszystko odbyło się w oprawie muzycznej. „Ody do radości” w wykonaniu Leona Janickiego z klasy VI b. Prelekcję o prawach dziecka z jej kulisami i zastosowaniem w teraźniejszości wygłosiła Pani Aleksandra Korczyńska – Mączka. Wykład o książce „Która to Malala” Renaty Piątkowskiej wygłosiła  Pani Maria Anna Sztukowska. Uczniowie dowiedzieli się o prawdziwych losach 15 letniej Pakistanki, która w 2012 roku przeciwstawiła się Talibom. Walczyła o prawo do edukacji dla dziewcząt za co dokonano na jej  życie zamachu.

Uczniowie mogli zapoznać się także w wystawa książek okolicznościowych, dowiedzieć się jak brzmi słowo dziecko w różnych językach świata. Na zajęcia przybyli następujący uczniowie wraz z opiekunami: Uczniowie klasy 4a wraz z opiekunem Pania Małgorzatą Węgrzynowską, uczniowie klasy 8a wraz z opiekunem Panią Maria Rezemer, Uczniowie klasy 6a wraz z opiekunem Panią Iw Staszewską –Stępniak.

red. i oprac. Maria Anna Sztukowska, Aleksandra Korczyńska Mączka.